Нигерия на Осимен удържа 1-1 от Екваториална Гвинея в разочароващо начало на Купата на Африка
AP News | 2024-01-14 | 18:57:36

АБИДЖАН, Кот д'Ивоар (AP) — Виктор Освенхен отбеляза гол, но не успя да издигне Нигерия до победен старт в Купата на Африканските нации като „Супер орлите“ бяха държани 1-1 от Екваториална Гвинея в първия си мач в неделя.

Вратарят Хесус Овоно направи поредица от спасявания, за да разочарова трикратния шампион Нигерия през второто полувреме, след като Освенхен изравни в първото.

Нигерия доминираше от самото начало, само за да бъде уловена в 36-ата минута, когато Хосе Мачин постави на Ибан Салвадор, за да изстреля Екваториална Гвинея напред.

Осимхен отговори около минута по-късно, когато отклоненото центриране на Адемола Лукман падна любезно, за да нанесе удар с глава към далечната греда.

Нигерия удари гредата чрез Моузес Саймън, но не успя да отбележи повече голове въпреки интензивния натиск, с Овоно във вдъхновена форма.

Резултатът оставя отбора на треньора Жозе Пезейро под напрежение в мача от група А в четвъртък срещу домакина Кот д'Ивоар, който започна турнира в събота с победа с 2-0 над Гвинея-Бисау.

Пезейро изненада мнозина като остави нападателя на Милан Самуел Чуквуезе и защитника на Фулъм Калвин Беси на резервната скамейка в полза на нападателя на Нант Саймън и Уилям Троост-Еконг от ПАОК отзад.

Осимхен вкара 10 от 22-те гола на отбора в квалификациите за турнир, пет повече от всеки друг играч.

Нигерия отива към четвъртата си титла след последната си победа през 2013 г. Нигерия загуби финала последния път, когато състезанието беше организирано в Кот д'Ивоар през 1984 г.

Екваториална Гвинея прави едва четвъртото си участие, и едва вторият, след като трябваше да се класира като не-домакин.

Опитът на Мохамед Салах да изведе Египет до рекордно удължена осма титла ще започне по-късно в неделя срещу Мозамбик. Също така в група B, „Черните звезди“ от Гана започват своята надпревара за първа титла от 1982 г. срещу Кабо Верде.